Class Schedule (Undergraduate)

ARTHIST SPRING 2020


ARTHIST 102: Art | Culture | Context II

Linda Merrill     M/W 12-12:50pm     White Hall 205

Art History major/minor: core requirement


ARTHIST 190: Sex, Lies & Politics in Ancient Rome: Suetonius & the 12 Caesars

Also CL 190

Eric Varner     M 1-4pm     Carlos Museum Tate Room


ARTHIST 210/592: Introduction to Graphics & CAD

Ermal Shpuza     T 5-8pm     M&S E301A

Architectural Studies minor: core requirement

Art History major/minor: makers & materials course


ARTHIST 212: Digital Publishing Opportunities at Emory and Ancient Egyptian Art

Amy Butner     W 2-4pm    M&S E301A

Art History major/minor: makers & materials course


ARTHIST 226: Arts of the Ancient Andes

Megan O’Neil     M/W 10-11:15am     Carlos 212           

Art History major/minor: Division IV
Art History major with Museums Concentration: elective
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 231: Early Medieval Art: The Art of the Book across the Globe

Joy Partridge     M/W 11:30am-12:45pm     Carlos 212

Art History major/minor: Division II


ARTHIST 259R-1 / CL 220 / ANTH 285-2: Bronze Age Greece

Sandra Blakely     T/Th/F 11am – 11:50am     White Hall 112

Art History major/minor: Division I


ARTHIST 259R-2 /ANCMED 201: Invention and Imagination: Archaeology of Ancient Painting

An Jiang     M/W 10am-11:15pm     Callaway S101

Art History major/minor: Division I


ARTHIST 265: Impressionism: Beginnings and Endings

Todd Cronan     T/Th 1-2:15pm     Carlos 212

Art History major/minor: Division III

Art History major with Museums Concentration: elective


ARTHIST 319R: Ancient Egyptian Hieroglyphs

Rune Nyord     T/Th 2:30pm-3:45pm     Carlos 212

Art History major/minor: Division I

Art History major with Museums Concentration: elective


ARTHIST 349WR: Art in the Age of Michelangelo

Jean Campbell     T/Th 10-11:15am     Carlos 212

Art History major/minor: Division II
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 369R-1: The Architect and the City

Christina Crawford     M/W 10-11:15am     Rich 104

Art History major/minor: Division III
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 369R-2: Histories and Ethics: Indigenous Arts of the Americas in Museums

Megan O’Neil     M/W 1-2:15pm     Anthro 105

Art History major/minor: Division IV

Art History major with Museums Concentration: core museology requirement


ARTHIST 373 / RUSS 373/ FILM 375 / IDS 385: The Russian Avant-garde

Juliette Apkarian     T/Th 2:30pm-3:45pm     Callaway S102

Art History major/minor: Division III


ARTHIST 385 / MESAS 337/ WGS 337: Women in India

Ruby Lal     M/W 2:30pm-3:45pm     Tarbutton Hall 106

Art History major/minor: Division IV


ARTHIST 393R: Introduction to 3D Visualization and Interactive Media Design

Arya Basu, Ian Burr, & Joseph Fritsch     W 4-7pm     M&S E301A

Art History major/minor: makers & materials course


ARTHIST 470RW: Perfection and Transformation: Funerary Culture in Ancient Egypt c. 2000 BCE

Rune Nyord     M 1-4pm     ROOM TBA

Art History major/minor: Division I

Art History major with Museums Concentration: elective


ARTHIST 475RW-1/759: Piranesi at Emory

Sarah McPhee & Eric Varner     T 1-4pm     Woodruff Library Room 1064

Art History major/minor: Division I or II
Art History major with Museums Concentration: elective
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 475RW-2: Medieval Visions of the Cosmos

Joy Partridge     W 2-5pm     Candler Library 119

Art History major/minor: Division II


ARTHIST 480RW-1/769-1: Spatial Revolution! Soviet Architecture and Urbanism

Also REES 490 and HIST 585

Christina Crawford     T 9am-12pm     Candler Library 119

Art History major/minor: Division III
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 480RW-2/769-2: Problems in Mid-Century Modern Art

Todd Cronan     W 9am-12pm     Carlos Conf Room

Art History major/minor: Division III
Architectural Studies minor: elective

ARTHIST 729: Strategies for 3D Visualization in Art History, Archaeology, and the Environment

Bonna Wescoat     M 3-6pm     Carlos Conf Room


ARTHIST 749: Drawing and European Cultures of Knowledge, 1400-1800

Jean Campbell     Th 1-4pm     Carlos Conf Room


ARTVIS SPRING 2020 


ARTVIS 103: Intro Drawing and Printmaking

Linda Armstrong     T 1-4:30pm     VA 118

Architectural Studies minor: studio art course requirement


ARTVIS 105: Intro Painting

105-1: Linda Armstrong     W 10am-1:30pm     VA 118

105-2: Katherine Taylor    F 9am-12:30pm        VA 118

Architectural Studies minor: studio art course requirement


ARTVIS 109: Intro to Sculpture

Dana Haugaard        W 10am-1:30pm              VA117

Architectural Studies minor: studio art course requirement


ARTVIS 112: Foundation in Art Practices

Linda Armstrong & Dana Haugaard     T/Th 10am-12pm     VA 118


ARTHIST 190: Drawing, Objectivity, and Understanding

Keiran Moore    M 10am-1pm     VA 118


ARTVIS 205: Intermediate Painting

Katherine Taylor    F 1:30pm-5pm     VA 118


ARTVIS 490: Senior Seminar

Leslie Taylor & Dana Haugaard     F 10am-12pm     VA Gallery